Тур Даун Андер-2019. Этап 5

Тур Даун Андер-2019. Этап 5
 

Glenelg – Strathalbyn, 149,5 км

 

 

1

 

Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates

 

3:37:00

 

 

2

 

Peter Sagan (Svk) Bora — Hansgrohe

 

0:00:00

 

 

3

 

Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

4

 

Jens Debusschere (Bel) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

5

 

Elia Viviani (Ita) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

6

 

Phil Bauhaus (Ger) Bahrain — Merida

 

 

 

 

7

 

Cees Bol (Ned) Team Sunweb

 

 

 

 

8

 

Ryan Gibbons (Rsa) Team Dimension Data

 

 

 

 

9

 

Wout Poels (Ned) Team Sky

 

 

 

 

10

 

Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team

 

 

 

 

11

 

Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team

 

 

 

 

12

 

Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

13

 

Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

14

 

Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates

 

 

 

 

15

 

Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

16

 

Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates

 

 

 

 

17

 

Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team

 

 

 

 

18

 

George Bennett (Nzl) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

19

 

Daryl Impey (Rsa) Mitchelton — Scott

 

 

 

 

20

 

Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain — Merida

 

 

 

 

21

 

Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

22

 

Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb

 

 

 

 

23

 

Michael Woods (Can) Team EF Education First

 

 

 

 

24

 

Daniel McLay (Gbr) Team EF Education First

 

 

 

 

25

 

Ryan Mullen (Irl) Trek — Segafredo

 

 

 

 

26

 

Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb

 

 

 

 

27

 

Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates

 

 

 

 

28

 

Lars Ytting Bak (Den) Team Dimension Data

 

 

 

 

29

 

Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates

 

 

 

 

30

 

Richie Porte (Aus) Trek — Segafredo

 

 

 

 

31

 

Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama — FDJ

 

 

 

 

32

 

Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

33

 

Heinrich Haussler (Aus) Bahrain — Merida

 

 

 

 

34

 

Neil Van Der Ploeg (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

35

 

Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data

 

 

 

 

36

 

Koen De Kort (Ned) Trek — Segafredo

 

 

 

 

37

 

Jay McCarthy (Aus) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

38

 

Dries Devenyns (Bel) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

39

 

Jai Hindley (Aus) Team Sunweb

 

 

 

 

40

 

Christian Knees (Ger) Team Sky

 

 

 

 

41

 

Nicholas White (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

42

 

Rohan Dennis (Aus) Bahrain — Merida

 

 

 

 

43

 

Patrick Bevin (Nzl) CCC Team

 

 

 

 

44

 

Marco Haller (Aut) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

45

 

Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

46

 

Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky

 

 

 

 

47

 

Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek — Segafredo

 

 

 

 

48

 

Hector Carretero (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

49

 

Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data

 

 

 

 

50

 

Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

51

 

Pierre Latour (Fra) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

52

 

Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama — FDJ

 

 

 

 

53

 

Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain — Merida

 

 

 

 

54

 

Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

55

 

Gregor Mühlberger (Aut) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

56

 

Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data

 

 

 

 

57

 

Cameron Meyer (Aus) Mitchelton — Scott

 

 

 

 

58

 

Steve Morabito (Sui) Groupama — FDJ

 

 

 

 

59

 

Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

60

 

Luke Rowe (Gbr) Team Sky

 

 

 

 

61

 

Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton — Scott

 

 

 

 

62

 

Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

63

 

William Clarke (Aus) Trek — Segafredo

 

 

 

 

64

 

Nicholas Dlamini (Rsa) Team Dimension Data

 

 

 

 

65

 

Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates

 

 

 

 

66

 

Kilian Frankiny (Sui) Groupama — FDJ

 

 

 

 

67

 

Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

68

 

Robert Gesink (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

69

 

Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

70

 

Peter Stetina (Usa) Trek — Segafredo

 

 

 

 

71

 

Owain Doull (Gbr) Team Sky

 

 

 

 

72

 

Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain — Merida

 

 

 

 

73

 

Michael Mørkøv (Den) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

74

 

Chris Harper (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

75

 

Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team

 

 

 

 

76

 

Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

77

 

Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

78

 

Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

79

 

Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

80

 

Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama — FDJ

 

 

 

 

81

 

Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

82

 

Jakub Mareczko (Ita) CCC Team

 

 

 

 

83

 

Caleb Ewan (Aus) Lotto — Soudal

 

 

 

 

84

 

Michael Storer (Aus) Team Sunweb

 

0:00:17

 

 

85

 

Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:00:20

 

 

86

 

Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

87

 

Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb

 

0:00:24

 

 

88

 

Tomasz Marczynski (Pol) Lotto — Soudal

 

 

 

 

89

 

Nico Denz (Ger) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

90

 

Marcel Sieberg (Ger) Bahrain — Merida

 

0:00:29

 

 

91

 

Michael Hepburn (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:00:31

 

 

92

 

Scott Davies (Gbr) Team Dimension Data

 

 

 

 

93

 

Kenny Elissonde (Fra) Team Sky

 

0:00:34

 

 

94

 

Miles Scotson (Aus) Groupama — FDJ

 

0:00:41

 

 

95

 

Daniel Oss (Ita) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

96

 

Léo Vincent (Fra) Groupama — FDJ

 

0:00:43

 

 

97

 

Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

98

 

Alberto Bettiol (Ita) Team EF Education First

 

0:00:46

 

 

99

 

Adam Hansen (Aus) Lotto — Soudal

 

0:00:47

 

 

100

 

Maciej Bodnar (Pol) Bora — Hansgrohe

 

0:00:54

 

 

101

 

James Knox (Gbr) Deceuninck — Quick Step

 

0:00:56

 

 

102

 

James Whelan (Aus) Team EF Education First

 

0:01:00

 

 

103

 

Tom Scully (Nzl) Team EF Education First

 

0:00:00

 

 

104

 

Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale

 

0:01:04

 

 

105

 

Victor De La Parte (Esp) CCC Team

 

 

 

 

106

 

Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

107

 

Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo — Visma

 

0:01:11

 

 

108

 

Alex Dowsett (Gbr) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

109

 

Luke Durbridge (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:01:22

 

 

110

 

Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First

 

 

 

 

111

 

Thomas De Gendt (Bel) Lotto — Soudal

 

 

 

 

112

 

Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto — Soudal

 

 

 

 

113

 

Roger Kluge (Ger) Lotto — Soudal

 

 

 

 

114

 

Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team

 

0:01:59

 

 

115

 

Adam Blythe (Gbr) Lotto — Soudal

 

 

 

 

116

 

Lukasz Owsian (Pol) CCC Team

 

0:02:14

 

 

117

 

Joseph Rosskopf (Usa) CCC Team

 

 

 

 

118

 

Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky

 

0:00:00

 

 

119

 

Michael Potter (Aus) UniSA-Australia

 

0:03:30

 

 

120

 

Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team

 

0:04:18

 

 

121

 

Lachlan Morton (Aus) Team EF Education First

 

0:04:33

 

 

122

 

Szymon Sajnok (Pol) CCC Team

 

 

 

 

123

 

Mathew Hayman (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:05:40

 

 

124

 

Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates

 

 

 

 

125

 

Kiel Reijnen (Usa) Trek — Segafredo

 

 

 

 

126

 

Nathan Haas (Aus) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

127

 

Jason Lea (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

128

 

Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

129

 

Oscar Gatto (Ita) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

130

 

Lukas Pöstlberger (Aut) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

131

 

Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

DNS

 

Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

velolive.com

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here